Skip to content

Maintenance and care

Felt hats

Фетр це цінний і делікатний матеріал. Фетровий капелюх виготовляється із спеціальної заготовки фабричного виробницт ва. Для виготовлення такого напівфабрикату  можуть використовуватися шерсть мериносової вівці або пух, зістрижений зі шкур «хутрових звірів». Саме тому англійською мовою пуховий фетр пишеться FUR felt (хутряний фетр), а  фетр, виготовлений із вовни, позначається англійською як  WOOL felt (фетр із вовни). Ці два матеріали відрізняються принципово, приблизно як груба вовна і кашемір.

Пуховий матеріал більш легкий, та має чудову пластику, що дозволяє створювати цікаві і складні безшовні форми. Пух чудово приймає в себе спеціальний натуральний клей «шелак», і тому  капелюх з пуху добре тримає і довго зберігає задану йому форму. Ще одна особливість пухового фетру – це можливість відновлення поверхні. Спеціаліст може зняти тонкий шар волокон пуху з поверхні поношеного  капелюха, і надати йому  вигляду нової речі.

Вовняний фетр важчий і не такий пластичний, має більш грубу зернисту  поверхню яка не піддається реставрації. Є багато моделей капелюхів, які не можуть бути виконані із вовняного фетру, тому Шапельє у своїй роботі надає перевагу саме пуховим заготовкам.

Експлуатація

  • Фетровий капелюх – це не парасолька, і якщо від дрібної мряки капелюх не дуже постраждає, то серйозний дощ, або довге перебування під мрякою можуть призвести до того, що капелюх доведеться реставрувати. Якщо ви відчули, що капелюх промок наскрізь – це уже погано. Покладіть його так, щоб він ніде не приминався і дайте повністю висохнути.
  • Капелюх не можна зминати, особливо якщо він вологий після прогулянки під дощем. Ви не зможете відпрасувати його як сукню чи брюки.
  • Капелюх потрібно зберігати в коробці, яка буде захищати його від пилу та прямих сонячних променів.
  • Фетрові капелюхи це справжній делікатес для молі, тому будьте пильні, і відразу придбайте засіб від цих шкідників.
  • Капелюхи зі складним вигином поля потрібно «зберігати вниз головою». Для таких капелюхів є спеціальна коробка, яка входить у комплект.

Догляд

  • Капелюх не можна прати!!!! Ні вручну, ні в пральній машині. Тільки суха хімічна чистка. Якщо ви випрали свій капелюх жодні претензії по якості, в тому числі в гарантійний термін носки прийматися не будуть!
  • Не намагайтеся самостійно  вирівняти поле праскою. Зверніться до спеціаліста. Якщо не буде можливості привезти капелюх на ремонт наш майстер телефоном розповість вам як це правильно зробити.
  • Чистити фетровий капелюх потрібно м’якою одежною стрічкою в напрямку ворсу, або липким валиком, як варіант може згодитися канцелярський скотч.
  • Щоб капелюх носився довгі роки, його потрібно час від часу здавати в хімічну чистку і в майстерню на профілактику. Бажано раз на 3-4 сезони (залежно від частоти експлуатації) замінити підкладку і налобну стрічку.

Солом’яні капелюхи

На відміну від фетру під визначення «солом’яні капелюхи» підпадає досить багато різновидів матеріалу рослинного походження. Кожен з яких має якісь особливості у вигляді і догляді. За принципом  виготовлення солом’яні капелюхи поділяються на 3 групи: Цільноплетені із довгостебельних рослин  (як еквадорські капелюхи із волокна  «текілія»),  капелюхи зшиті із плетеної зі стебел стрічки (здебільшого капелюхи із пшеничної та житньої соломи), та кроєні з полотна капелюхи (наприклад з полотна льону та соломки «сінамей»)

Еквадорська Текілія

Цільноплетені капелюхи, а вірніше капеліни (заготовки для майбутніх капелюхів) виплітаються вручну із пучка волокон. Для такого плетення можна використовувати лише довге і гнучке волокно, тому  виготовляють такі капеліни лише в країнах екваторіальної смуги (в основному Еквадор, Філіпіни).

Ручний спосіб виготовлення зумовлює високу вартість сировини, а необхідність переправити її через океан додає ще чималі логістичні витрати. Проте такі капелюхи зібрали чимало шанувальників по всьому світу. І на це є ряд причин.

Волокно текілії має природній світло-бежевий колір, і дуже добре і рівномірно приймає в себе фарбу, тому такі капелюхи радують око не лише білизною, але й усім кольоровим спектром, крім того вони дуже легкі, тонкі і комфортні і чудово зберігають свою форму. 

Еквадорська панама (так їх іноді називають) – це ознака класу і статусу, хоча і тут є велика градація цін, яка залежить від товщини волокна і плетення. Найдорожчі капелюхи плетуть із тонесеньких (майже як нитки) волокон, і коштують вони тисячі доларів. Звичайний капелюх із текілії коштує від 120 до 200 євро. 

При усіх своїх перевагах текілія все ж солома, тому і пересихає і ламається  і втрачає колір, як і всі інші її види. Якщо ви віддали за такий капелюх останні свої гроші, то  поводьтеся з ним дуже лагідно, бо брутального поводження він не переживе.

Пшенична та житня солома

Для капелюхів, сплетених із соломи і жита, використовуються лише міжвузлові ділянки стебла, тому про  плетення суцільного капеліна не може бути і мови. Стебла жита та пшениці сплітають у тонкі косички, а потім зшивають ці косички, викладаючи їх по спіралі. Чим тонкіше стебло і косичка, тим дорожчий вийде капелюх. Найтонші смужки-коси плетуться вручну, і ціни на таку сировину теж дуже високі.

Основним експортером пшеничної соломи є Китай, а житню виробляють і плетуть у нас в Україні. 

Капелюхи із соломи мають приємний природній колір і фактуру. Їх можна пофарбувати, але для цього з волокна потрібно витравити верхній захисний шар, який надає йому блиску. Власне цей блиск і є унікальною властивістю злакових волокон, тому на фарбування ідуть стебла з дефектом поверхні, такі дефекти виникають, як правило, внаслідок природніх умов. (Наприклад, дощовим літом стебла набувають зеленуватого відтінку, а коли вологи аж дуже багато, то ще і втрачають блиск. Капелюхи із соломи не найлегші в  асортименті солом’яних капелюхів, але мають і ряд переваг. Вони добре поглинають вологу, і пристосовуються до форми голови. Вони не потребують обробки клеєм, довго носяться і, що важливо,  їх можна ремонтувати, замінивши шматок зламаної смужки на новий.

Сінамей

Сінамей – це ткане полотно із волокон бананового дерева. Виготовляють його на ручних ткацьких верстатах, а волоконця  зв’язують між собою руками, тому на полотні ви можете побачити маленькі, ледь помітні вузлики. Це не дефект, а ознака натуральності матеріалу.

На вигляд  сінамей схожий на рівномірну марлю, пофарбовану в різні кольори. Найприємніше в цьому матеріалі це його вага і повітропроникність. Капелюх із сінамею найкраще пропускає повітря, його можна забути на голові, настільки він невагомий. Не дивлячись на напівпрозорість матеріалу, він достатньо розсіює сонячне проміння, щоб можна було не боятися «сонячного удару».

Сінамей дуже делікатний матеріал, тому для щоденної носки він не підійде. Він легко ламається, але  найбільша його вада – це те, що він не витримує навіть короткочасного занурення в воду. Навіть дрібний дощик може суттєво його деформувати.

Капелюшки із сінамею роблять виключно для жінок, бо за стилем вони швидше підходять до вечірнього чи коктейльного вбрання.

Експлуатація солом’яних капелюхів

  • Капелюхи із будь-якої соломи погано переносять деформації. Тому будьте з ними делікатні. Не гніть, не зминайте. Солома ламається, і чим делікатніші ви будете, тим довше капелюх буде носитися.
  • Солома пересихає під прямим сонячним промінням, тому намагайтеся не залишати його на підвіконня чи на пляжі.
  • Солома – це живий матеріал, тому якщо ви надовго залишите капелюх в компанії мокрого купальника, він може запліснявіти. Пліснява змиється, але може позбавити капелюх блиску і зіпсувати колір.
  • Не допускайте потрапляння вашого капелюха у воду. Капелюхи із житньої і пшеничної соломи це переживуть, а от сінамей ні.
  • Капелюх потрібно зберігати в коробці, яка буде захищати його від пилу та прямих сонячних променів.
  • Капелюхи зі складним вигином поля потрібно «зберігати вниз головою». Для таких капелюхів є спеціальна коробка, яка входить у комплект.

Догляд за солом’яними капелюхами

  • Капелюхи не можна прати. Зовсім!))) Але їх можна чистити від пилу щіткою і навіть пилосмоком))), а забруднення протирати вологими серветками.
  • Якщо ваш капелюшок білого кольору краще зверніться до хімчистки.
  • Якщо ви випадково залишили капелюшок на сонці і він пересох, ситуацію можна виправити, розпиливши навколо капелюха воду. Без фанатизму. (Окрім капелюхів із сінамею)
  • Якщо після зими ви дістали капелюшок і виявилося, що він на вас тіснуватий, це теж може бути результатом пересихання. Спробуйте зволожити його, і одягнувши трошки поносити вдома. Потім повторити процедуру. Часто це допомагає. (Окрім капелюхів із Сінамею).
  • Якщо ви постійно берете капелюх  рукою в одному місці, рано чи пізно він там переламається. (Ця проблема характерна для чоловічих капелюхів). Як тільки ви помітите, що солома почала перегинатися в цьому місці, наклейте з вивороту тканий пластир, так, той що в аптеці.)) Це продовжить капелюхові життя.

Капелюхи з рисового паперу «тойо»

Це найбільш демократичний і поширений тип капелюхів. Вони дешеві і невразливі до механічних пошкоджень. Простіше кажучи, папір не ламається.

Папір тойо роблять із рисових стебел і фарбують у різні кольори. Є величезна кількість різновидів такого паперу, але властивості у них усіх однакові.

Капелюшок з паперу може бути м’яким, або мати середню жорсткість, він не розмокає при потраплянні у воду, але від води деформується, і як і більшість капелюхів вологу не любить. Такий капелюх розрахований на 1-2 сезони активної носки. Недовговічність паперових капелюхів пов’язана в основному з тим, що папір не має природнього захисного шару, як у натурального стебла і значно легше поглинає жир і бруд, який потім важко вичистити. Щоб запобігти такій ситуації і продовжити життя капелюхові, Шапельє застосовує спеціальне водовідштовхуюче покриття. Така обробка не погіршує повітропроникності капелюхів, але вони не так негативно реагують на воду менше брудняться і вцілому краще носяться.

Основними перевагами таких капелюхів є ціна, легка вага, стійкість до деформацій і також здатність легко і швидко пристосовуватися до форми голови.

Експлуатація

  • Берегти від води і деформацій. Якщо капелюх трошки намок, покладіть його на рівну поверхню і дайте  повністю висохнути.
  • Не зминайте його мокрим! Якщо капелюх висохне зім’ятим, ви уже не зможете виправити його форму.
  • Капелюшок завжди краще тримати і перевозити в коробці.

Догляд

  • Капелюхи не можна прати. Зовсім!))) Але їх можна чистити від пилу щіткою, а забруднення протирати вологими серветками.
  • Якщо ваш капелюшок білого кольору, краще взагалі його не чистити. Зверніться до хімчистки. Тільки суха чистка!
  • Якщо ви акуратно носите речі, і ваш паперовий капелюшок прожив більше 2 років, варто зайти в майстерню і замінити налобну стрічку на нову.

Кепки та капелюхи з тканини

Особливістю усіх головних уборів є те, що, на відміну від одягу, їх не можна розгорнути на поверхні прасувальної дошки і відпрасувати.

Усі головні убори, крім трикотажних шапочок, не можна прати, складати та зминати. Ви, звичайно, можете запхати кепку до кишені, але в такому випадку ми не гарантуємо, що вона буде і надалі мати гарну форму. 

Усі матеріали, які ми використовуємо, мають високий вміст натурального волокна. Це чудово з багатьох точок зору. Натуральні тканини теплі, гарно поглинають вологу, гарно пропускають повітря. Вони дуже комфортні і екологічні, але вони потребують делікатного ставлення. Якщо ви закинете вовняну кепку до пральної машини, ви майже 100%  потім перекладете її до сміттєвого відра.

Віддавайте речі до хімчистки. За належного догляду наша кепочка буде вам служити, аж поки не набридне.

Експлуатація

  • Зберігайте кепки на полицях для головних уборів, або в коробках. Не кладіть нічого зверху!
  • Головний убір – не парасолька.
  • Не зминайте кепку не складайте її до сумки чи кишені.

Догляд

  • Кепки не можна прати. В тих моделях, де це дозволено, мається на увазі ручне прання без віджиму.
  • Хімічна чистка! В деяких випадках тільки суха чистка.
  • Забруднення налобника можна періодично усувати гігієнічними  вологими серветками, або спеціальними серветками для видалення плям.
  • Щоб кепка зберегла форму до наступного сезону напакуйте її м’яким папером, наприклад калькою.
en_GBEnglish (UK)